szablon Wordpress

Wygląd szablonu WordPress

Bardzo ważnymi kwestiami dotyczącymi wyboru systemu zarządzania treścią, na bazie którego prowadzić będziemy stronę, która będzie służyła jako blog, jest jego stabilność i bezpieczeństwo, ale także możliwość odpowiedniego spersonalizowania strony, jaką oferuje (nie tylko treść, ale również wygląd bloga świadczą o jego charakterze, a więc i muszą w stu procentach pasować do tematyki postów – inaczej wyglądają blogi poświęcone motoryzacji, a inaczej te kulinarne. Największy udział w rynku systemów zarządzania treścią ma platforma WordPress.

Stabilność, bezpieczeństwo czy możliwości modyfikacji mogły się rozwinąć w przypadku omawianej platformy głównie przez licencję, którą jest ona objęta, czyli otwartą licencję. Otwarta licencja to taka, która jest zgodna z wymaganiami, jakie oprogramowaniu stawia Fundacja Wolnego Oprogramowania Free Software Foundation – FSF, co oznacza, że kod źródłowy aplikacji nazywanej wolną musi być dostarczany wraz z samą tą aplikacją, a każdy może go w wolny sposób modyfikować i przekształcać o ile utwory oparte o taki kod obejmie taką samą licencją, która to, dalej, zezwoli innymi użytkownikom względem pochodnej programu na to samo, co dokonane zostało względem oryginału. Stąd mamy mnóstwo komponentów, które pozwolą nam nieodpłatnie dostosować szablon WordPress, czyli wygląd strony internetowej. Czasem nazywany jest on także po prostu motywem i istnieje ich w repozytoriach bardzo wiele, a każdy z nich pozwoli zbudować nam idealną stronę opartą o ten system.

szablon WordPress

Dzieje się tak dlatego, że wszyscy użytkownicy mają wgląd w kod źródłowy, a więc bardzo wielu spośród nich zajmuje się rozwojem czy wspieraniem takich otwartych technologi, nie czerpiąc z tego tytułu zysków. Duża społeczność oznacza też, że z czymkolwiek nie mielibyśmy problemu, zawsze zdołamy znaleźć odpowiednie wsparcie i pomoc w Internecie, czy to poprzez interakcję, komunikowanie się, z innymi użytkownikami na forach, czy też dzięki lekturze napisanych przez innych poradników i instrukcji.

Co więcej, nasz blog może być spersonalizowany nie tylko dzięki użyciu komponentów dostarczanych przez innych użytkowników czy firmy. Sami także możemy w prosty sposób nauczyć się konfigurować odpowiednie komponenty platformy odpowiedzialne za wygląd naszej witryny (tj. sami tymi użytkownikami, którzy platformę kreują, możemy się stać). Większość plików konfiguracyjnych graficznej strony programu jest napisana w formacie *.CSS; jest to dosyć nieskomplikowany język skryptowy, więc nauczenie się manipulowania nimi nie jest bardzo trudne. Co więcej, może okazać się bardzo ciekawe i pasjonujące. Przy odpowiedniej wiedzy sami zorganizujemy sobie wygląd WordPress w sposób, jaki najbardziej nam odpowiada.